איזה חומרי איטום קיימים ומתי נשתמש בכל אחד מהם?

מזהה: 1044

מבנים לסוגיהם, משמשים לנו הגנה בפני אינספור גורמים - מהגנת הפרטיות שלנו ועד הגנה מטילים. אבל ללא ספק, אחד הדברים העיקריים שהם עוזרים לנו להתמודד מולו, היא רטיבות - להישאר עם גג יבש בחורף הגשום ביותר, עם קומת מרתף יבשה במקרה של רטיבות רבה בגובה הקרקע, עם חדר יבש במקרה של הצפה (או ספונג'ה מושקעת) בדירה מעלינו ועוד. מדובר בצורך אלמנטארי וחשוב ביותר. לכן, מבחינת הקמת ותחזוקת מבנים, ישנה חשיבות רבה במיוחד לנושא האיטום.

כיצד משיגים זאת?

אלה חומרי האיטום המובילים ואופני השימוש בהם:  

יריעות ביטומניות
יריעות ביטומניות הן "להיט" בולט במיוחד בעולם איטום הגגות בשנים האחרונות וזאת משורה של סיבות טובות. הן מהוות פתרון איטום איכותי במיוחד, אשר חוסך בצורך לסיוד שנתי של הגג, מספק גם בידוד כנגד חום ומחזיק מעמד למשך עשר שנים לכל הפחות. החומר מגיע בצורת יריעות אשר מניחים על הגג. עד כאן זה אולי נשמע פשוט, אבל ישנו צורך גם לחבר יריעות אלה היטב לגג, דבר שנעשה באמצעות מבער. כך שבהחלט נדרשות לשם ביצוע עבודה כזו מיומנות, הקפדה על הנחיות בטיחות ושימוש בציוד מקצועי מיוחד. ניתן להתקין יריעות ביטומניות על גבי הגג באופן ישיר או על גבי גג, שעליו כבר מותקנת שכבת איטום מזפת. ריבוי חפצים על הגג (דוגמת קולטי שמש) עשוי להפריע להתקנת בידוד מסוג זה. הפתרון עשוי להיות הסרת החפצים או שימוש בשיטת איטום אלטרנטיבית דוגמת זפת. 

זפת 
זפת לאיטום גגות מהווה שיטת איטום וותיקה מאוד ומוכרת. היא גם זולה יחסית לשיטות אחרות. מצד שני, היא מהווה פתרון לזמן קצר יותר משיטות אחרות - מחזיקה מעמד לחמש שנים. האיטום באמצעות זפת מחייב ביצוע של טיפול שנתי (סיוד, לשם הגנת שכבת הזפת מהשמש). מבחינה זו, יש לקחת בחשבון שהזפת היא מטבעה חומר בצבע שחור עז, אשר קולט שמש וחום, כך שהסיוד משמעותי מאוד. למרות שישנם חומרים רבים חדשים יותר וחומרים חדשים ומשופרים מופיעים כל הזמן, קבלני איטום רבים משתמשים עדיין בזפת. הסיבה לכך, היא שילוב אטרקטיבי של תכונות. כך שלמרות שזפת איננה ה"כלי" היחיד בארגז הכלים של אוטמים מקצועיים, היא בדרך כלל אחת האפשרויות שנלקחות בחשבון. התוצאה שהיא מספקת, תלויה גם באופן יישומה. ישנו הבדל גדול למשל, בין שכבת זפת בודדת לבין הטכניקה המומלצת של שכבת זפת אחת, שכבת פיברגלס לחיזוק ועוד שכבת זפת. בכל מקרה, זפת היא לא חומר לשימוש עצמי פשוט, אלא חומר לשימוש מקצועני איטום שמנוסים בכך.  

סופר לסטיק 560 טיקסו
סופר לסטיק 560 טיקסו הוא חומר איכותי מתוצרת חברת SIKA הבולטת והוותיקה. הוא מיועד לאיטום של גגות במגוון רחב של מצבים ומסוגים רבים. זה יכול להיות למשל תיקון של פגמים באיטום קיים בגג, איטום של גגות עם מבנה מורכב או איטום מתחת לשכבת הריצוף בגג. החומר בעל יכולת היצמדות חזקה מאוד ומתחבר לתשתיות מסוגים שונים, כולל גגות עץ, בטון או פח. הוא עמיד מאוד בתנאי סביבה שונים וגם מדובר בחומר בעל רמה מסוימת של החזרת אור (חומר רפלקטיבי), עובדה שתורמת לצמצום התחממותו בשמש. מבחינת בידוד, תכונה חשובה מאוד היא האלסטיות שלו, אשר מאפשרת לו בין השאר לגשר על היווצרות סדקים. כמו כן, החומר אמנם בולם רטיבות אבל עדיין מאפשר "נשימה" של הגג. סופר לסטיק 560 טיקסו מיועד גם עבור הלבנת גגות ובכך הוא חוסך צורך בסיוד קבוע שלהם. החומר מחזיק מעמד לחמש שנים לפחות ומגיע מוכן לשימוש.

מאסטר גג
מאסטר גג הוא חומר איטום ישראלי איכותי מתוצרת פזקר (מקבוצת פז). חומר זה מיועד עבור הגנת הגג מפני תנאי מזג אוויר מגוונים וקשים, צמצום החום שמצטבר בגגות והלבנת גגות (ובכך הוא גם חוסך בצורך בסיוד). מאסטר גג מתחבר בחוזקה רבה לתשתיות גג מסוגים שונים, כולל גגות מבוססי בטון או לשכבות של יריעות ביטומניות. יש לו גמישות רבה ויכולת גישור על סדקים. החומר מחזיק מעמד למשך חמש שנים לפחות. הוא מבוסס מים ופולימרים ומיושם על הגג באמצעות התזה, בשתי שכבות. 
הכול בהתאם לנסיבות 

באיזה חומר איטום משתמשים ומתי? מתי משלבים חומרים וכיצד?
מעבר לחומרי האיטום, עשויה להידרש למשל שכבת יסוד מקשרת, אשר מסייעת לחבר את חומר האיטום אל הגג - מתי משתמשים בה ומתי לא? התשובה לכך מורכבת ותלויה בנסיבות. כאן באים לידי ביטוי המקצועיות והניסיון של מומחה האיטום שאיתו עובדים. בין השאר, נלקחים בחשבון שיקולים כאלה: 

  • מבנה הגג - על גג שטוח ואחיד, קל ליישם שיטות איטום מגוונות. מצד שני, גג במבנה לא אחיד, עשוי להפריע למשל להנחת יריעות ביטומניות. 
  • הבידוד הקיים ומצבו - לעתים מתאים להניח איטום חדש על גבי שכבת איטום ישנה, אך לא תמיד. לדוגמא, יריעות ביטומניות לא מתאים להניח על שכבה כזו, אלא אם מדובר בשכבת איטום מזפת. 
  • אלמנטים של הפרעה לעבודה - חפצים שונים שנמצאים על הגג, עשויים להפריע לעבודה ולדרוש אחד מהשניים: או להסיר אותם (שעשוי להיות כרוך בעבודה רבה) או להשתמש בחומרי איטום שעבורם מצב כזה מפריע פחות. 
  • חומר הגג - החומר ממנו עשוי הגג עצמו משמעותי, במיוחד אם מניחים את הבידוד ישירות עליו. חייבים לוודא, שסוג חומר הבידוד והטכניקה בה הוא מיושם, מתאימים היטב עבור תשתית גג כזו. נזכיר, שבידוד גגות וקירות הוא אלמנט בנייה חיצוני, שאמור לעמוד בפני תנאי סביבה משתנים וגם קיצוניים. כך שהחיבור בין הבידוד לגג עצמו, חייב להיות בחוזק מרבי. 

באדיבות אתר טוב תודה. 

יצירת קשר
תפנית בניית אתרים
תפנית: בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | 054-4780798
בקשתך בביצוע....
הקפאת מאמרים - הסבר